تبلیغات
هادی - سه سئوال 3

هادی

چهارشنبه 14 بهمن 1388

سه سئوال 3

نویسنده: کیوان شیریان   

 

1 – آیا اهداف انقلاب اسلامی تغییر کرده است؟  عمده ترین شعار مردم و خواست امام ) بوده است.  (استقلال ، آزادی ،جمهوری اسلامی )
2- آیا ماهیت دشمنان انقلاب اسلامی تغییر کرده است و دیگر امریکا و متحدان اروپایی او چشم طمع به این مملکت را ندارند؟ البته طی سی سال گذشته و خصوصا دراین چند ماه بعد از انتخابات اوج دخالت و دشمنی غریبان را همه شاهد بودیم.
3 – آیا بعضی از یاران اولیه انقلاب دچار استحاله فکری و فرهنگی شده و مسیر خود را انقلاب و امام و مردم جدا کرده اند؟

محمد محسن سازگارا، متولد  ۱۳۳۴ است، او در سالهای پیش از انقلاب، با پذیرش گرفتن از دانشگاه انستیتوی تكنولوژی ایلینوی به آمریكا رفت و با انجمن‌های اسلامی دانشجویان مسلمان همكاری می‌كرد و در آنجا با ابراهیم یزدی آشنا شد. پس از مدتی نیز به عضویت مركزیت نهضت آزادیبخش خارج از كشور درآمد. با توصیه ابراهیم یزدی در روزهای اوج انقلاب به نوفل لوشاتو پیوست. در آن روزها یكی از كسانی بود كه ترجمه سخنان امام را بر عهده داشت كه آغاز رخنه او به صفوف انقلابیون بود. امری كه این روزها بارها توسط رسانه های آمریكایی مورد تذكر قرار می گیرد.
 
 
او در روزهای نخست انقلاب به همراه مرحوم لاهوتی، ابراهیم یزدی، صباغیان و... در پادگان حر (باغشاه سابق) اعلام تشكیل سپاه كردند. او در این مقطع مسئول اطلاعات و تحقیقات سپاه بود. با توجه به تشكیل چند سپاه دیگر در نهایت این سپاه ها در هم ادغام شد و اغلب عناصر لیبرال و همراه با این گروه از سپاه كنار نهاده شدند، وی نیز بعداز گذشت چندین ماه خارج و به رادیو پیوست. ابتدا در بخش تفسیرهای سیاسی و سپس مدیریت تولید رادیو را عهده دار شد. به فاصله اندكی به عنوان معاون سیاسی-اجتماعی و قائم مقام مشاور در امور اجرایی منصوب می شود. همراهی وی با بهزاد نبوی در حالی بود كه وی به عضویت سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی نیز درآمده بود و به عنوان معاون، بهزاد نبوی را در دوره وزارت صنایع سنگین نیز همراهی می كرد.
 
 
 انتقال مسعود كشمیری به نخست وزیری سیستان و بلوچستان و رشد پله به پله آن، توسط وی انجام گرفت و مدتی نیز كشمیری در دفتر خود وی همكاری نمود. او بجز ارتقای سازمانی كشمیری پس از انفجار دفتر نخست وزیری، نقش عمده ای در انتشار خبر جعلی «شهادت كشمیری» داشت. پس از جلسه محرمانه ای كه در نخست وزیری برقرار می شود ، اطلاعیه ای تنظیم و توسط محسن سازگارا معاون سیاسی اجتماعی بهزاد نبوی به صدا و سیما جهت اعلام ارسال می گردد ، در این اطلاعیه كه ساعت 8 صبح از رادیو پخش می شود، "شهادت كشمیری" رسما اعلام می گردد. در این راستا دیگر متهمین بهزاد نبوی، سعید حجاریان، خسرو تهرانی و مصطفی قنادها بودند.
 
 
دومین اقدام برای شهید جلوه دادن كشمیری جسد سازی برای وی بوده است تا اصلی ترین ابهام در این خصوص مرتفع گردد. در این راستا او به همراه افرادی همچون علی اكبر تهرانی و نادر قوچكانلو متهمین اصلی در جسد سازی بودند. او همچنین به بهشت زهرا رفته و برای هماهنگی دفن جسد كشمیری تلاش می كنند. در حالی كه تمام مراحل قانونی همچون شناسایی اجساد، معاینه ، اعلام نظر پزشكی قانونی و صدور مجوز دفن درباره شهیدان رجایی، باهنر و دفتریان به صورت كامل انجام گرفته است، هیچیك از این مراحل درباره كشمیری طی نمی گردد.
 
 
او به واسطه این اتهامات دو بار در سال ۶۳ و ۶۵، بازداشت شد اما با فشارهای سیاسی، آزاد و پرونده او به همراه دیگر هم پرونده ای ها متوقف گردید. با توجه به حساسیت بر روی او، به مرور از مسئولیت های كلیدی خارج، اما حضور خود را در هیئت مدیره سازمان گسترش صنایع سنگین تا اواخر جنگ ادامه داد.
 
 
بعد ازپایان جنگ تحمیلی در دولت پنجم و ششم با مركزتحقیقات استراتژیك ریاست جمهوری كه دوستانش همچون حجاریان در آن فعال بودند همكاری داشت و در كناراین، خود رابه عنوان یكی از موثرترین اعضای حلقه كیان به عنوان ارگان اصلی استحاله دینی در كشور معرفی می كند.
 
 
سازگارا پیش از انتشار روزنامه جامعه، مؤسسه ای مطبوعاتی را اداره می كرد كه از جمله نشریات آن، هفته نامه آینه بود. بعد از پیروزی جبهه اصلاحات درانتخابات دوم خرداد، سازگارا چهره خودرا نه تنها به عنوان یك فعال سیاسی و نظریه پرداز اقتصادی دولت بلكه به عنوان مسئول اصلی روزنامه جامعه از شاخص ترین روزنامه های دوم خردادی مطرح می كند. روزنامه ای كه به عنوان "نخستین روزنامه جامعه مدنی" مطرح می شود. او در سلسله روزنامه های زنجیره ای بعدی نیز به همكاری پرداخت. در نهایت سازگارا بعد از وقایع خرداد ماه سال1382 در كوی دانشگاه و هم چنین مطالب منتشر شده برخی از سایت ها به نقل از وی به اتهام اقدام علیه امنیت ملی بازداشت می شود اما این بار نیز با حمایت برخی از نمایندگان مجلس ششم از زندان آزاد می شود.
 
 
وی بعد از آزادی از زندان برای معالجه از كشور خارج می شود وبه انگلیس و سپس به آمریكا می رود و در آنجا ماندگار می شود. محسن سازگارا در حال حاضر مدیر مركز تحقیقات ایران معاصر در واشنگتن است كه به طور مستقیم تحت نظر CIA اداره می شود. وی به طور هفتگی به همراه علیرضا نوری‌زاده در برنامه تلویزیونی تفسیر خبر كه از تلویزیون فارسی صدای آمریكا پخش می‌شود، به‌عنوان كارشناس به توهین و ایراد اتهام بر علیه نظام جمهوری اسلامی می پردازد. برنامه ای كه این روزها با تواتر بیشتری پخش می گردد. در حال حاضر محسن سازگارا حقوق بگیر دولت آمریكا در " آمریكن اینترپرایز "، "واشینگتن انستیتو " و  VOA و پسرش شهاب سازگارا حقوق بگیر رادیو فردا است.
 
 
"واشینگتن انستیتو" موسسه ای است كه دیلی استار درباره علت منصوب شدن دنیس راس به عنوان مشاور مخصوص هیلاری كلینتون، وزیر امور خارجه ایالات متحده، در امور خلیج [فارس] و كشور های آسیای جنوب غربی من جمله ایران، می نویسد: "انتصاب راس به علت وابستگی و همچنین همكاری پیشین او با گروه هایی نظیر "انستیتو واشینگتن برای سیاست های شرق" كه از طرفداران اسرائیل است می باشد."
 
 
مؤسسه "امریكن اینترپرایز" نیز از لابی های صهیونیستی است كه خواهان تغییر نظام سیاسی در جمهوری اسلامی ایران هستند. صدای آمریكا یا V.O.A نیز فرستنده رسمی سازمان سیا است كه با كلان مصوب بودجه كنگره این كشور علیه جمهوری اسلامی فعالیت می كند.
رسوایی او تا به حدی بود كه حتی چندی پیش محسن سازگارا مورد انتقاد برخی اپوزسیون خارج از كشور قرار گرفت كه چرا به قیمت فروختن ارزان كشور برای خود كسب سرمایه می كند و رفتارهای او به حدی مشمئز كننده بود كه موجی علیه وی در میان فراریان خارج نشین نیز فراگیر شد.
 
 
فردی كه آن روز در صورت دقت رسیدگی به پرونده اش و عدم تسلیم در برابر فشارها، اینك به سزای خیانتش در ماجرای شهادت شهیدان رجایی و باهنر رسیده بود؛ اینك كه چهره نفاقش عیان شده و دیگر امكان تداوم فعالیت در داخل را ندارد، رسما به همكاری می پردازد؛ با این وصف آیا تداوم ارتباط با دوستان سابق دور از ذهن است؟ آیا جای كوتاهی و سفارش پذیری در جریان رسیدگی به اتهامات هم پرونده ای های دیروز او كه همینك دیگر بار در جریان آشوب طلبی های اخیر بازداشت شده اند، باقی است؟
 

نظرات() 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

نویسندگان

لینکستان

نظرسنجی

  نظرتان راجعب وبلاک ارسال کنید

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :